СТАМБУЛЬСЬКА КОНВЕНЦІЯ

Дата: 22.11.2023 10:11

20 червня 2022 року Верховна Рада України ратифікувала «Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами», більш відому як «Стамбульська конвенція».

Стамбульська конвенція – це міжнародна угода Ради Європи. Документ з’явився 2011 року, наразі його підписали 47 країн, 36 (включно з Україною) – ратифікували. Україна підписала конвенцію ще у листопаді 2011 року, проте ратифікувала її тільки зараз.

Документ передбачає механізми захисту як чоловіків, так і жінок, які зазнали домашнього насильства, а також пропонує встановити кримінальну відповідальність за насильство щодо жінок і забезпечити за нього відповідне покарання.

Конвенція дає зрозуміти, що насильство стосовно жінок і домашнє насильство вже не можна розглядати як особисте питання, і що держави за допомогою всеосяжної і комплексної політики повинні запобігати насильству, захищати постраждалих та карати кривдників. Приймаючи Конвенцію, уряди країн зобов’язані змінювати свої закони, впроваджувати практичні заходи і виділяти ресурси для формування нульової терпимості до насильства стосовно жінок і домашнього насильства. Запобігання та боротьба з таким насильством більше не є питанням доброї волі, а є юридично обов’язковим зобов’язанням. І це вагомою мірою має допомогти постраждалим. Адже Конвенція встановлює кримінальну відповідальність за насильство проти жінок, і не лише сексуальне чи фізичне, а ще й психологічне, економічне та навіть примусовий шлюб. За даними ООН, понад третина жінок у світі щонайменше один раз за життя зазнавала насильства, зокрема сексуального. А у 2020 році пандемія коронавірусу значно погіршила становище жінок у світі — ООН фіксувала не лише зростання випадків домашнього насильства, але й різноманітної дискримінації щодо жінок. Наприклад, саме жінки вдвічі частіше втрачали роботу, а частка жінок, які живуть за межею бідності, рекордно зросла.

Сектор соціального супроводу Великорублівської сільської ради разом з сектором поліцейської діяльності №1 відділення поліції №4 Полтавського районного управління поліції

визнаючи те, що насильство стосовно жінок є проявом історично нерівного співвідношення сил між жінками та чоловіками, яке призвело до домінування над жінками та дискримінації жінок чоловіками та до недопущення повноцінної емансипації жінок;

визнаючи структурний характер насильства стосовно жінок як насильства за гендерною ознакою, а також те, що насильство стосовно жінок є одним з головних соціальних механізмів, яким жінок змушують зайняти підпорядковане положення порівняно із чоловіками;

визнаючи із серйозним занепокоєнням те, що жінки й дівчата часто піддаються тяжким формам насильства, як-от: домашньому насильству, сексуальним домаганням, зґвалтуванню, примусовому шлюбові, злочинам, учиненим в ім’я так званої «честі», та каліцтву геніталій, що становить тяжке порушення прав людини стосовно жінок і дівчат і є головною перешкодою для досягнення рівності між жінками та чоловіками;

визнаючи триваючі порушення прав людини під час збройних конфліктів, які зачіпають цивільне населення, особливо жінок, у формі поширеного або систематичного зґвалтування та сексуального насильства, а також можливість збільшення насильства за гендерною ознакою як під час конфліктів, так і після них;

визнаючи те, що жінки й дівчата піддаються більшому ризикові насильства за гендерною ознакою, ніж чоловіки;

визнаючи те, що домашнє насильство зачіпає жінок непропорційно й що чоловіки також можуть бути жертвами домашнього насильства;

визнаючи те, що діти є жертвами домашнього насильства, у тому числі як свідки насильства в лоні сім’ї   -      провели ряд заходів , спрямованих на поширення їнформації щодо ратифікації Стамбульської конвенції та надали інформацію стосовно того куди слід звернутися у випадку домашнього насильства або насильства за ознакою статі.

А саме:

102 – Національна поліція

15-47 – Урядова «гаряча лінія» для постраждалих від домашнього насильства(працює 24/7)

НАЦІОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛІНІЯ З ПОПЕРЕДЖЕННЯ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА, ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА ҐЕНДЕРНОЇ ДИСКРИМІНАЦІЇ:

0 (800) 500 335 або 116 123 (з мобільного) (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів будь-яких операторів по всій території України)

У Великорублівській громаді:

0992167456- Владислав Сідько, поліцейський офіцер громади.

0951954188- Кошлата Оксана, завідувач сектору соціального супроводу.

0955039672- Юрій Гриценко, заступник голови Великорублівської сільської ради