Профілактика туберкульозу!!!
З 1 березня 2025 року розпочинається місяць подолання туберкульозу Цьогорічним гаслом Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом, пропонованим ВООЗ, є «Так! Ми можемо подолати ТБ: взяти зобов’язання, інвестувати, реалізувати».
Туберкульоз – це хронічне інфекційне захворювання, збудником якого е мікобактерії туберкульозу, або палички Коха.
Основним джерелом інфікування є хвора людина.
Мікобактерії туберкульозу зберігаються в навколишньому середовищі від 3-4 до 8-12 місяців. Збудник хвороби стійкий до дії кислот, спирту, низьких температур, тривалий час зберігається у висушеному харкотинні, на постільній білизні, посуді та особистих речах хворого, в сирому молоці хворої на туберкульоз корови. Не переносить мікроб дії сонячного опромінення, активного хлору, дезінфектантів.
В навколишньому середовищі існує досить великий резервуар туберкульозної інфекції, що обумовлює напружену епідемічну ситуацію.
Симптоми туберкульозу:
- Кашель, частіше сухий, що продовжується більше ніж 2-3 тижні;
- Кровохаркання(наявність крові у мокроті, що виділяться при кашлі);
- Підвищення температури більше 5-7 днів;
- Задуха;
- Погіршення або відсутність апетиту;
- Раптове схуднення.
При виявленні подібних симптомів у себе або у своїх близьких необхідно негайно звернутись до дільничного терапевта або сімейного лікаря.
Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для ефективного лікування та попередження поширення його серед людей. Обстеження та лікування туберкульозу в Україні безкоштовне!
Рання діагностика виявляє початкові форми туберкульозу.
Чим раніше виявлено захворювання, тим більше шансів на повне одужання при умові ефективного лікування. Для діагностики використовуються загальноприйняті методи виявлення туберкульозу:
- періодичне флюорографічне обстеження (1 раз на рік)
- рентгенографія органів грудної порожнини за медичними показаннями.
- лабораторні методи: обстеження харкотиння на наявність мікобактерій у осіб, які кашляють більше 2 тижнів, бактеріоскопічне дослідження біологічних субстратів (мокротиння, сечі та ін.) за медичними показаннями.
СКЛАДОВІ ПРОФІЛАКТИКИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ
- Здоровий спосіб життя: відмовитись від алкоголю і паління. Наркоманія та токсикоманія значно підвищують ризик захворювання.
- Дотримуватись правил особистої гігієни, особливо при спілкуванні з хворими людьми.
- Вживати здорову збалансовану їжу з достатнім вмістом білків,жирів, вітамінів. Уникати вживання консервів та різноманітних концентратів.
- Займатись спортом або фізичними вправами, якомога більше перебувати на свіжому повітрі.
- Регулярно 1 раз на рік проходити профілактичні медичні огляди з флюорографічним обстеженням.
- При будь яких проявах погіршення стану здоров`я негайно звертатися до лікаря.
Специфічна профілактика – це вакцинація вакциною БЦЖ.
Будьте здорові