Профілактика кору

Дата: 15.03.2023 08:42

Кір – небезпечне вірусне захворювання, що характеризується загальною інтоксикацією, запальними процесами  зі сторони слизових очей, носоглотки, верхніх дихальних шляхів, характерною висипкою, яке може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до 5 років.

За повідомленням МОЗ  в Україні на протязі 2023 року зареєстровано 2 випадки кору. Обидві дитини –з однієї родини ,одна з них отримала першу дозу щеплення проти кору, друга - не була щеплена.

Кір- одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку в світі 30-40 млн. дітей хворіють на кір ,понад 800тис. помирають від самої інфекції та її ускладнень.

Збудник  кору - вірус, не стійкий у зовнішньому середовищі, швидко поширюється і передається при кашлі, чханні чи тісному контакті з хворим та  може жити в повітрі і на поверхнях до 2-х годин після того, як хвора людина залишила приміщення ,а 9 із 10 не щеплених ,які контактували з хворими ,захворіють на кір.

Клінічна картина

Інкубаційний період від 7 до 21 дня. Джерелом інфекції є хвора людина, яка заразна  з останніх двох днів інкубаційного періоду до п’ятого дня після появи висипу. Починається хвороба гостро з симптомів загальної інтоксикації: температура підвищується до 38 гр і вище, загальна слабкість, головний біль, сухий  кашель, кон’юнктивіт. Період висипання починається з 4-5-го дня хвороби і триває зазвичай 3 дні. Характерна етапність  висипань. Перші елементи висипки виникають за вухами, на спинці носа, потім протягом першої доби вона швидко поширюється на обличчя, шию, частково на верхню частину грудей і спини. На 2-у добу висип покриває весь тулуб, а на 3-й – верхні і нижні кінцівки.

Ускладнення - запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, енцефаліт.

Якщо Ви чи Ваша дитина захворіли, необхідно:

терміново звернутися за медичною допомогою -  викликати лікаря додому;

- до приходу лікаря обмежити контакт з родичами, іншими людьми до  мінімуму;

- повідомити лікаря про всі контакти за останні 10-20 днів;

- при кашлі, чханні прикривати рот і ніс, використовуючи носову хустинку або серветку, частіше мити руки з милом;

- використовувати засоби захисту (маску або марлеву пов’язку);

- не займатися самолікуванням!

Профілактика кору

Найкращий захист від кору – вакцинація, планова та за епідемічними  показами. Дві дози вакцини захищають від кору . Відповідно до Національного календарю профілактичних щеплень , дітей в Україні вакцинують  від кору в рік, а в 6 років здійснюють планову ревакцинацію. Для цього необхідно звернутися до лікаря в поліклініку за місцем проживання для її проведення.

Пам’ятайте ! Здоров’я ваших дітей – у ваших руках !