Обережно! В розпалі грибний сезон!

Дата: 03.08.2022 11:14

Обережно! В розпалі грибний сезон !

З приходом  дощової погоди  та літнього  тепла, активно розпочався період  тихого полювання на дикорослі гриби. На території  Котелевської та Великорублівської громад  спостерігається масовий продаж лісового  врожаю, який викликає не тільки смакове задоволення, а й занепокоєння його  якістю та безпечністю для здоров.я  та життя  наших  громадян.

Гриби – це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й смерті. В Полтавській області весною 2022  року вже зареєстрований випадок отруєння грибами.

Основні причини отруєнь:

• вживання отруйних грибів;
  • неправильне приготування умовно їстівних грибів;
  • вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;
  • вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників).

Застерігаємо!

• Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте стихійних ринків.
  • Збирайте і купуйте гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.
  • Не збирайте гриби:
    • якщо не впевнені, що знаєте їх;
    • поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;
    • невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення “бульба” оточене оболонкою;
    • “шампіньйони” та “печериці”, у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка гриба білого кольору.
  • Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, – вони не завжди відповідають дійсності.
  • Не куштуйте сирі гриби на смак.
  • Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.
  • Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.
  • Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд – також може статись отруєння.
  • Суворо дотримуйтесь правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм.

УВАГА!

Ні в якому разі не довіряйте таким помилковим тлумаченням:

• “Усі їстівні гриби мають приємний смак”.
    • “Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні -приємний”.
    • “Усі гриби в молодому віці їстівні”.
    • “Личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів”.
    • “Опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби”.
    • “Цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні”.
    • “Отрута з грибів видаляється після кип’ятіння протягом кількох годин”.
    • “Сушіння, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах”.

Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) – з’являються через 1-4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров’я потерпілого, кількості з’їдених грибів.

Забороняється! При появі первинних ознак отруєння:

• Вживати будь-які ліки та їжу, а надто алкогольні напої, молоко, – це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику.
  • Займатися самолікування. Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.

Пам’ятайте! Ваше здоров’я у Ваших руках!

Полтавське районне управління

в Полтавській області